Australia Day: Where you can celebrate

UPDATE: A poor weather forecast has prompted Wodonga Council to move its Australia Day celebrations.

The event has been moved from Les Stone Park to The Cube.

SEND US YOUR PHOTOS: We want to share your Australia Day, so email (newsroom@bordermail.com.au), tweet (@bordermail) or Facebook us a picture!

Community events in your town.

ALBURY

Location: Noreuil Park Foreshore

10am-11am: Flag raising ceremony; citizenship ceremony; Australia Day ambassador presentation; announcement of the Albury award recipients, Citizen of the Year, Young Citizen of the Year, Community Group of the Year and Volunteer of the Year.

11am-Noon: Games and activities for the family, including giant jumping castle, prizes to be won.

Noon-1pm: Live music by Suade a four piece a-cappella line-up with crazy stage antics and a wicked sense of humour.

8pm: Oddies Creek Park, cinema under the stars - The Cup (PG); food and drink available for purchase. These are alcohol free events.

BADDAGINNIE

Location: Fire Shed.

8am: Community breakfast.

BARMAH

Location: Jack Edwards Park, Murray Street.

9am: Presentation and free cooked breakfast provided.

BARNAWARTHA

Location: Soldiers Memorial Hall.

7.30pm: Community supper and sing along, hosted by Barnawartha CWA; flag lowering; Australia Day awards; ambassadors Ms Wendy Stapleton and Mr Paul Norton.

BEECHWORTH

Location: Town Hall gardens.

8.15am-9.15am: Community barbecue breakfast; entertainment by Lazy Harry and bush poety by Geoff Jackson (cost $4 adults, $2 school-aged children), breakfast proceeds to local service clubs; flag raising; Australia Day awards; ambassador, Mr Damian Brown.

BELLBRIDGE

Location: Berringa Community Centre, Craig Drive.

8am: Breakfast hosted by Bellbridge Lake Hume Rotary Club.

9am: Ceremony to commence; guest speaker Mr Bob Martin, Businessman and former councillor Towong Shire; Cr Wortmann to attend on behalf of council.

BENALLA

Location: Lake Benalla Foreshore adjacent to Civic Centre.

8am: Flag raising ceremony; Benalla Rotary breakfast, $8 per person.

9am: Presentation of Benalla Achiever of the Year.

Cooinda Village

10.15am: Flag raising ceremony;

11.30am: Benalla Rural City Australia Day awards presentation theme: “We Are One”, Benalla Performing Arts and Convention Centre (free admission); presentation of Australia Day awards; citizenship ceremony; entertainment; light lunch.

Alkoomi

Location: Kilfeera Road, Benalla.

3pm: Flag raising ceremony.

BPACC Cinema

Location: Samaria Road, Benalla

2.30pm: Movie screening of “Bran Nue Dae”, free entry. Tickets available from BPACC and Benalla Civic Centre.

“Kaffee und Kuchen” afternoon tea in honour of the Benalla Migrant Accommodation Centre residents. Bookings essential. Phone: BPACC (03) 5760 4529.

Aquatic Centre

Location: Mair Street, Benalla

2pm-6pm: Pool party; free admission.

St Joseph’s Hall

8pm: Benalla Social Dance Group Inc invite you to a supper dance with music by G & M. Table bookings phone: (03) 5762 7157.

BOORHAMAN

Location: Recreation Reserve.

8.30am: Free community breakfast; flag-raising; face painting.

BRIGHT

Location: Front parkland, Alpine Shire Offices, corner Churchill Avenue and Hawthorn Lane.

7.30am: Barbecue breakfast hosted by the Rotary Club of Bright.

9am: Official ceremony including presentation of Alpine Shire community awards.

CARBOOR

Location: Soldiers Memorial Hall and Recreation Reserve.

6pm: Free community barbecue; presentations and flag lowering.

CHESHUNT

Location: Hall.

6.30pm: Free community barbecue.

CHILTERN

Location: Chiltern Tourist Park.

9.45am: Morning tea (gold coin donation), hosted by Chiltern Girl Guides; entertainment; awards presentation; ambassador Mr Roger Chao.

COBRAM

Location: Civic Centre, Punt Road.

10.30am: Awards presentations; free barbecue breakfast, entertainment by Cobram Pipe Band and Nicky Goldsworthy.

COROWA

Location: Bangerang Park.

10.30am: Australian items by the Corowa Border District Band; welcome address by Corowa Shire Mayor Fred Longmire; Australia Day prayer; presentation of Citizens of the Year Award to Mr Jim Walliss; conducting of Australian citizenship ceremony for Mr Sunderial Surendran; Australia Day affirmation; flag raising ceremony; national anthem; guest speaker ambassador Mr Jeremy (Rollo) Rolleston, Rugby professional and Olympic Bobsleighing representative and who works in banking and finance; presentation to ambassador guest by Kevin Becker.

CORRYONG

Location: Youth Club Hall, Donaldson Street.

7.30am: Breakfast hosted by Corryong Lions Club.

8.15am: Ceremony to commence; guest speaker Australia Day ambassador Mr Pat La Manna OAM; Cr Joyce to attend on behalf of council.

DEVENISH

Location: Bicentennial Park.

9am: Flag raising ceremony; morning tea.

ELDORADO

Location: Memorial Hall.

6pm: Dinner; flag-lowering; entertainment: gold nugget hunt; classic car display.

ESKDALE

Location: Mitta Valley Sports Complex, Omeo Highway, Eskdale

9am: Breakfast hosted by the Eskdale Progress Association.

9.45am: Ceremony to commence; guest speaker Mr Mark Smith, 2012 recipient of the Community Award; Cr Scales to attend on behalf of council.

EVERTON

Location: Hall and Sports Complex.

8am: Community barbecue breakfast; flag raising; awards presentations; entertainment and kids activities.

GLENROWAN

Location: Public Recreation Reserve.

10am: Flag-raising; award presentations; community barbecue; entertainment; pony rides and kids games.

GOORAMBAT

Location: Recreation Reserve, Trewin Road.

8am: Breakfast.

9am: Flag raising ceremony.

HAMILTON PARK

Location: Kurrajong Lane.

10am: Flag raising; award presentations; barbecue breakfast.

HARRIETVILLE

Location: Pioneer Park (Great Alpine Road).

10am: Official ceremony followed by morning tea hosted by Harrietville Historical Society.

HOLBROOK

Location: Ten Mile Creek Gardens (near swimming pool).

8am: Holbrook Lions Club celebrations commence with Holbrook’s Citizen of the Year award, Rotary Business award and Sport Complex awards; guest speaker: Graham Hawk. This will be followed by a sausage sizzle, tea, coffee and fruit juice (gold coin donation). Everyone is welcome.

HOWLONG

Location: Public School.

1pm: Lunch, accompanied by Australian items by the Corowa Border District Band; welcome address by Corowa Shire mayor Fred Longmire; Australia Day prayer; Australia Day affirmation; flag-raising ceremony; national anthem; presentation of Citizen of the Year Awards to Howlong Citizen of the Year, Mrs May Goodear; Howlong Young Citizen of the Year, Mr Samuel Robertson; guest speaker ambassador Mr Jeremy (Rollo) Rolleston, Rugby professional and Olympic Bobsleighing representative and who works in banking and finance.

JERILDERIE

Location: Luke Park & Lake Jerilderie.

6.30pm: Barbecue served by Lions Club, hot chips and cold soft drinks available; musical entertainment by Ray Macartney; spinning wheel draws throughout the evening, Glo products on sale.

8pm: Mayor of Jerilderie Shire, Councillor Terry Hogan AM, to read Australia Day prayer and announcement of the 2013 Citizenship awards; Little Aussie awards; Sportsperson of the Year; Citizen of the Year.

8.30pm: Flag lowering ceremony and National anthem.

9.15pm: Raffle draw major prize $200 voucher, Jerilderie IGA.

9.30pm: Fireworks display.

KATAMATITE

Location: Police Paddocks, corner Foy and Beek Streets.

8am: Free community breakfast, followed by Australia Day celebrations.

KIEWA/TANGAMBALANGA

Location: Kiewa Memorial Park.

11am: Community barbecue lunch (gold coin donation), hosted by Kiewa/

Tangambalanga Lions Club; ambassador Mr Damian Brown; entertainment; awards presentation.

LIMA

Location: School Community Centre.

9.30am: Flag raising ceremony; morning tea.

MANSFIELD

Location: High Street at median strip near roundabout.

8.30am: Complimentary champagne and entertainment; welcome from the mayor; Australia Day ambassador Nick Theodossi; presentation to award winners, Citizen, Young Citizen and Community event of the Year; children’s colouring competition winner announced. Entertainment by Dennis Tucker and anthem to be sung by Jen O’Donnell with support from Mansfield and District Orchestra.; Flag raising ceremony by the Colonial Re-enactment Society and Citizenship ceremony and Affirmation.

MILAWA

Location: John McAleese Community Park.

6.30pm: Free community barbecue; children’s games; music; Australia Day address; award presentations and entertainment.

MOLYULLAH

Location: Hall.

8am: Community breakfast.

9am: Flag raising ceremony.

MOUNT BEAUTY

Location: Swimming Pool gardens and fountain (corner Lakeside Avenue and Pool Road).

8am: Barbecue breakfast hosted by the Upper Kiewa Valley Lions Club.

9.30am: Official ceremony and presentation of Alpine Shire community awards.

MOYHU

Location: Lions Park.

8am: Traditional “Aussie” breakfast in the park; flag raising; presentation of young citizen award and local awards.

MULWALA

Location: RSL Park.

8am: Australian musical items by the Corowa Border District Band; welcome address by Corowa Shire mayor Fred Longmire; Australia Day prayer; presentation of Citizen of the Year award to Mr Vin Slattery; Australia Day affirmation; flag-raising ceremony; national anthem; guest speaker ambassador Mr Jeremy (Rollo) Rolleston, Rugby professional and Olympic Bobsleighing representative and who works in banking and finance.

MURMUNGEE

Location: Old Murmungee Hall.

7.30am: Free community breakfast; entertainment and children’s games.

MYRTLEFORD

Location: Jubilee Park (Great Alpine Road).

7.30am: Barbecue breakfast hosted by the Myrtleford Apex Club.

8.45am: Official ceremony and presentation of the Alpine Shire Australia Day community awards.

NATHALIA

Location: Recreation Reserve, Park Street.

6pm: Awards presentations, guest speakers; entertainment by Nathalia Choir and singers and a range of fun activities.

NUMURKAH

Location: Newman Square, corner Quinn and Melville streets.

7.15am: Free barbecue breakfast, followed by awards presentation; entertainment by the Numurkah Town Band.

RUTHERGLEN

Location: Memorial Gardens

7.45am: Community breakfast ($5 adults, $2 school-aged children), hosted by Rutherglen Rotary Club; ambassador Mr Roger Chao; Australian citizenship ceremonies; entertainment; flag raising; presentation of awards.

SPRINGHURST

Location: Community Hall

5pm: Drinks, dinner, award presentations; flag-raising and moonlight movie from dusk.

TALLANGATTA

Location: Town Triangles, Towong Street.

8.30am: Breakfast hosted by Tallangatta Rotary Club.

9.15am: Ceremony to commence; guest speaker Australia Day ambassador, Mr Neil Soullier OAM; Cr Fraser OAM to attend on behalf of council.

TARRAWINGEE

Location: Hall.

7.30am: Free community breakfast; flag-raising; presentation of local awards.

TATONG

Location: Recreation Reserve.

8am: Community breakfast.

9am: Flag raising ceremony.

THOONA

Location: Memorial Hall.

8am: Community breakfast.

9am: Flag raising ceremony; guest speaker: Jason Maroney who represented Australia at the 2012 London Paralympics.

TUMBARUMBA

Location: Library, Prince Street.

11am: Call to Order.

11.05am: Flag raising, Tumbarumba 1st Scouts; National anthem by Tumba Voices.

11.10am: Welcome by mayor; Australia Day address by Mr Dave Bennetts.

11.30am: A medley of Australia Day songs by Tumba Voices.

11.40am: Presentation of awards, Citizen of the Year, Senior Citizens of the Year, Young Citizen of the Year, Community Event of the Year, Community Group of the Year, sporting awards, special achievement awards.

Noon: Cutting of cake; Tumbarumba Shire Pipes and Drums; barbecue lunch by the Tumbarumba Rotary Club.

TUNGAMAH-ST JAMES

Location: Service Centre Park.

8am: Free barbecue breakfast for community.

URANA

Location: Urana Aquatic Centre, Corowa Road.

11am: Flag raising.

11.10am: National anthem.

11.15am: Official ceremony; welcome and introduction of Australia Day ambassador Ms Susanne Gervay OAM by the Urana Shire mayor Margaret Buntin; announcement and presentation of Citizen of the Year, Young Citizen of the Year, Community Event of the Year and Student Achievement awards. 

Noon: Lunch (served on the foreshore).

Celebrations continues at the Aquatic Centre with ski shows, markets, gumi races, live entertainment and kids water play area.

WALBUNDRIE

Location: Recreation Gound.

8am: Breakfast

9am: Official ceremony commences; Ambassador’s address by Mr Don Burke OAM; Citizenship ceremony; presentation of Citizen, Young Citizen, Sports award and community event of the Year; School citizenship and SES Long Service awards. Plenty of shade will be provided. Please bring chair, rug, sunscreen, hat and insect repellant.

WALWA

Location: Memorial Hall, Murray River Road.

8am: Breakfast hosted by Walwa Jingellic Lions Club.

8.45am: Ceremony to commence; guest speaker Mr Brian Corrigan, principal “Old Rennie Lea” Angus Stud; Cr Gadd to attend on behalf of council.

WANGARATTA

Location: King George V Gardens

8am-11am: Official event will include flag-raising; awards; citizenship ceremony, followed by a free barbecue morning tea cooked by the Wangaratta Lions Club; ambassador’s address will be delivered by Alice Pung, writer and lawyer. The Australia Day ceremony is an alcohol-free event.

WHOROULY

Location: Recreation Reserve.

8am: Barbecue breakfast; flag raising, presentation of local awards, face painting and activities.

WODONGA

Location: The Cube Wodonga (not change of location).

7am-8.30am: Barbecue breakfast, hosted by Wodonga Apex Club; Wodonga Brass Band; Stalls and Elissa van Dorst entertainment.

8.15-8.30am: Official guests and audience to be seated.

8.30am: Citizenship ceremony; Welcome speech and introduction of officials; raising of the flag by Wodonga Scouts; preamble to the Australian Citizenship Act 1948; introduction of citizens and pledge of commitment, presentation of posies by Wodonga Girl Guides followed by public affirmation; National anthem Advance Australia Fair - Wodonga Brass Band.

9am: Keynote address by Australia Day ambassador Keith Adamson AFSM.

9.10am: Australia Day awards; announcement and presentation of Wodonga’s Citizen of the Year, Young Citizen of the Year and Community Organisation of the Year winners.

9.30am: Closure of ceremony; closing music by Elissa van Dorst; serving of tea and lamingtons.

YACKANDANDAH

Location: Sir Isaacs Park.

5.30pm: Community barbecue dinner hosted by Yackandandah Lions Club ($8 for family of four, or $3 per person); entertainment; Australia Day awards; ambassador: Neil Soullier.

YARRAWONGA

Location: Kennedy Park, Murphy Street.

7.15am: Award presentations, free cooked breakfast provided by Rotary Club of Yarrawonga-Mulwala, limited seats available (please bring your own); entertainment by Ray McCartney.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop