Winners and Losers

FOOTBALL

VFL

Coburg 9.1  10.3  13.6  16.9 (105)

North Ballarat 3.1  9.7  10.7  14.9 (93)

GOALS – Coburg: Mullane 3, Exon 3, Brown 2, Bunker 2, Kerbatieh 2, McEvoy, Lawlor, Hunt, Ercolano. North Ballarat: Hooper 5, George 3, Kiel, Walters, McQueen, Keeble, Lusby, Jones.

BEST – Coburg: Blair, Gregory, Hunt, Kerbatieh, Allan, McEvoy. North Ballarat: Hooper, Kiel, Keeble, Lusby, Lyle, George.

BALLARAT FL

SENIORS

Bacchus Marsh 22.28 (160) d Sebastopol 1.3 (9)                  

Darley 15.17 (107) d Ballarat 7.8 (50)

East Point 17.8 (110) d North Ballarat City 14.11 (95)

Melton South 13.7 (85) d Melton 12.6 (78)

RESERVES

Bacchus Marsh 19.13 (127) d Sebastopol 4.4 (28)

Darley 13.15 (93) d Ballarat 6.8 (44)

East Point 26.18 (174) d North Ballarat City 3.1 (19)

Melton 9.7 (61) d Melton South 7.13 (55)

UNDER-18.5

Bacchus Marsh won by forfeit Sebastopol

Ballarat 12.10 (82) d Darley 2.4 (16)

East Point 10.6 (66) d North Ballarat City 2.4 (16)

Melton 5.13 (43) d Melton South 5.11 (41)

CENTRAL HIGHLANDS

SATURDAY

SENIORS

Qualifying Final

Beaufort 8.5 (53) d Buninyong 7.8 (50)

Elimination final

Daylesford 8.11 (59) d Waubra 7.7 (49)

RESERVES

Qualifying final

Buninyong 13.4 (82) d Creswick 6.10 (46)

Elimination final

Beaufort 10.6 (66) d Dunnstown 3.3 (21)

UNDER-18

Qualifying final

Hepburn 17.9 (111) d Springbank 5.4 (34)

Elimination final

Newlyn 13.5 (83) d Skipton 1.3 (9)

UNDER-15

Qualifying final

Buninyong 5.9 (39) d Gordon 3.4 (22)

Elimination final

Learmonth 6.8 (44) d Carngham Linton 5.0 (30)

SUNDAY

SENIORS

Qualifying final

Hepburn 17.12 (114) d Springbank 10.7 (67)

Elimination final

Gordon 12.17 (89) d Bungaree 10.7 (67)

RESERVES

Qualifying final

Waubra 9.12 (66) d Learmonth 8.12 (60)

Elimination final

Daylesford 13.5 (83) d Hepburn 4.3 (27)

UNDER-18

Qualifying final

Ballan 7.11 (53) d Buninyong 5.4 (34)

Elimination final

Beaufort 12.6 (78) d Creswick 7.8 (50)

UNDER-15

Qualifying final

Springbank 7.7 (49) d Hepburn 3.3 (21)

Elimination final

Clunes 9.10 (64) d Skipton 6.2 (38)

MININERA AND DISTRICT

SENIORS

Hawkesdale Macarthur 26.11 (167) d Ararat Eagles 4.5 (29)

Wickliffe Lake Bolac 17.20 (122) d Caramut 1.2 (8)

Glenthompson Dunkeld 22.22 (154) d Great Western 4.1 (25)

Moyston Willaura 18.15 (123) d Tatyoon 4.6 (30)

Penshurst 14.12 (96) d Woorndoo Mortlake 9.10 (64)

SMW Rovers 18.5 (113) d Lismore Derrinallum 11.9 (75)

RESERVES

Hawkesdale Macarthur 23.26 (164) d Ararat Eagles 0.0 (0)

Wickliffe Lake Bolac 19.22 (136) d Caramut 1.0 (6)

Glenthompson Dunkeld 11.6 (72) d Great Western 5.7 (37)

Moyston Willaura 17.9 (111) d Tatyoon 2.3 (15)

Woorndoo Mortlake 8.12 (60) d Penshurst 4.5 (29)

SMW Rovers 10.5 (65) d Lismore Derrinallum 9.6 (60)

UNDER-16.5

Penshurst 17.9 (111) d Lismore Derrinallum 0.1 (1)

Hawkesdale Macarthur 17.11 (113) d Ararat Eagles 5.1 (31)

Great Western 9.10 (64) d Glenthompson Dunkeld 4.3 (27)

Moyston Willaura 18.17 (125) d Tatyoon 1.3 (9)

MARYBOROUGH CASTLEMAINE

SENIORS

Carisbrook 12.9 (81) d Trentham 8.5 (53)

Harcourt 18.18 (126) d Lexton 4.3 (27)

Maldon 12.14 (86) d Dunolly 11.3 (69)

Royal Park 11.10 (76) d Maryborough 7.12 (54)

Natte Bealiba 23.15 (153) d Newstead 4.5 (29)

Navarre 24.16 (160) d Avoca 0.0 (0)

Talbot 16.16 (112) d Campbells Creek 9.5 (59)

RESERVES

Trentham 12.14 (86) d Carisbrook 6.10 (46)

Lexton 16.12 (108) d Harcourt 4.6 (30)

Dunolly 8.10 (58) d Maldon 6.5 (41)

Royal Park 32.10 (202) d Maryborough Rovers 0.3 (3)

Natte Bealiba 14.16 (100) d Newstead 3.1 (19)

Navarre 9.13 (67) d Avoca 2.7 (19)

Talbot 18.15 (123) d Campbells Creek 5.4 (34)

UNDER-17.5

Trentham 11.15 (81) d Carisbrook 2.2 (14)

Lexton 9.8 (62) d Maldon 8.9 (57)

Royal Park 31.19 (205) d Maryborough Rovers 0.0 (0)

Newstead 10.9 (69) d Natte Bealiba 5.4 (34)

Avoca 4.4 (28) d Navarre 3.6 (24)

UNDER-14.5

Trentham 15.7 (97) d Carisbrook 1.2 (8)

Lexton 10.13 (73) d Maldon 3.4 (22)

Maryborough Rovers 12.13 (85) d Royal Park 2.2 (14)

Newstead 13.24 (102) d Natte Bealiba 1.1 (7)

Avoca 7.10 (52) d Navarre 3.1 (19)

Campbells Creek 11.9 (75) d Talbot 5.6 (36) 

UNDER-11.5

Carisbrook 9.6 (60) d Trentham 1.0 (6)

Lexton 9.11 (65) d Harcourt 0.0 (0)

Maldon 9.7 (61) d Dunolly 1.1 (7)

Royal Park 9.6 (60) d Maryborough Rovers 0.0 (0)

Avoca 6.8 (44) d Navarre 4.0 (24)

Talbot 2.4 (16) d Campbells Creek 2.2 (14)

NETBALL

BALLARAT

A GRADE

Sebastopol 49 d Bacchus Marsh 42

Ballarat 41 d Darley 31

North Ballarat City 55 d East Point 50

Melton 32 d Melton South 23 

LADDER: Sunbury 66, 163.86; Redan 50, 147.05; Sebastopol 50, 109.65; East Point 48, 123.55; North Ballarat City 48, 123.09; Lake Wendouree 44, 104.99; Bacchus Marsh 30, 91.08; Ballarat 24, 84.40; Melton South 24, 73.74; Darley 20, 75.57; Melton 12, 49.60.

B GRADE

Bacchus Marsh 36 d Sebastopol 31

Ballarat 47 d Darley 23

East Point 55 d North Ballarat City 49

Melton South 52 d Melton 45 

LADDER: Sunbury 68, 163.42; Lake Wendouree 60, 195.26; East Point 52, 135.92; Ballarat 44, 128.44; North Ballarat City 44, 114.41; Redan 40, 114.31; Melton South 36, 94.85; Bacchus Marsh 28, 74.82; Darley 24, 63.29; Sebastopol 12, 56.16; Melton 8, 44.93.

C GRADE

Bacchus Marsh 49 d Sebastopol 29

Ballarat 37 d Darley 31

East Point 51 d North Ballarat City 20

Melton South 41 d Melton 15

LADDER: Sunbury 60, 141.08; Ballarat 52, 145.91; Lake Wendouree 44, 137.43; Redan 44, 133.41; Bacchus Marsh 44, 110.66; East Point 36, 127.90; Melton South 36, 111.75; Darley 34, 102.70; Melton 16, 54.89; North Ballarat City 14, 57.20; Sebastopol 8, 44.16.

D GRADE

Bacchus Marsh 52 d Sebastopol 33

Darley 29 d Ballarat 28

East Point 45 d North Ballarat City 30

Melton 32 drew with Melton South 32

LADDER: Lake Wendouree 66, 168.72; Bacchus Marsh 56, 141.13; Sunbury 56, 139.47; East Point 54, 132.24; Melton South 44, 113.94; Redan 32, 105.50; Melton 32, 78.72; Darley 24, 61.33; Ballarat 22, 87.22; North Ballarat City 18, 67.65; Sebastopol 12, 65.30. 

19/UNDER

Bacchus Marsh 57 d Sebastopol 18 

Ballarat 50 d Darley 27

North Ballarat City 40 d East Point 24

Melton South 31 d Melton 30

LADDER: Redan 64, 225.32; Ballarat 64, 178.51; Melton South 52, 136.06; North Ballarat City 52, 131.68; Melton 44, 120.15; Bacchus Marsh 40, 115.99; Darley 28, 80.69; Lake Wendouree 26, 95.03; Sunbury 20, 59.45; East Point 18, 59.03; Sebastopol 8, 30.47.

CENTRAL HIGHLANDS

A GRADE

Qualifying final

Dunnstown 53 d Beaufort 47

Learmonth 50 d Springbank 47

Elimination final

Bungaree 44 d Waubra 30

Buninyong 55 d Ballan 46

B GRADE

Qualifying final

Learmonth 38 d Creswick 26 

Bungaree 42 d Springbank 32

Elimination final

Clunes 38 d Buninyong 27

Newlyn 36 d Dunnstown 31 

C GRADE

Qualifying final

Bungaree 35 d Springbank 27

Learmonth 52 d Buninyong 21 

Elimination final

Hepburn 46 d Rokewood 34

Newlyn 39 d Waubra 27

17/UNDER

Qualifying final

Hepburn 48 d Learmonth 27

Bungaree 33 d Buninyong 13 

Elimination final

Creswick 47 d Gordon 22 

Clunes 31 d Newlyn 25

15/UNDER

Qualifying final

Learmonth 31 d Bungaree 21

Buninyong 42 d Hepburn 31 

Elimination final

Newlyn 28 d Springbank 16

Dunnstown 33 d Ballan 21 

13/UNDER

Qualifying final

Buninyong 35 d Waubra 13

Hepburn 19 d Dunnstown 15

Elimination final

Bungaree 18 d Smythesdale 16

Newlyn 25 d Creswick 14 

MININERA AND DISTRICT

A GRADE

Hawkesdale Macarthur 58 d Ararat Eagles 22

Glenthompson-Dunkeld 10 d Great Western 1 

Lismore Derrinallum 53 d SMW Rovers 35

Tatyoon 59 d Moyston Willaura 33

Wickliffe Lake Bolac 61 d Caramut 29 

LADDER: Penshurst 68, Tatyoon 60, Woorndoo-Mortlake 56, Glenthompson-Dunkeld 46, Hawkesdale Macarthur 40, SMW Rovers 36, Lismore Derrinallum 32, Moyston Willaura 30, Ararat Eagles 20, Wickliffe Lake Bolac 16, Caramut 4, Great Western 0.

B GRADE

Hawkesdale Macarthur 42 d Ararat Eagles 33

Glenthompson-Dunkeld 39 d Great Western 16

SMW Rovers 40 d Lismore Derrinallum 23 

Tatyoon 36 d Moyston Willaura 12 

Wickliffe Lake Bolac 29 d Caramut 27

LADDER: Penshurst 64, Hawkesdale Macarthur 60, Tatyoon 56, SMW Rovers 48, Woorndoo-Mortlake 48, Moyston Willaura 38, Glenthompson-Dunkeld 32, Ararat Eagles 30, Wickliffe Lake Bolac 16, Lismore Derrinallum 8, Caramut 4, Great Western 4. 

C GRADE

Hawkesdale Macarthur 30 d Ararat Eagles 18 

Glenthompson-Dunkeld 36 d Great Western 16

SMW Rovers 20 d Lismore Derrinallum 19 

Tatyoon 27 d Moyston Willaura 23

 Wickliffe Lake Bolac 25 d Caramut 18

LADDER: Penshurst 68, Glenthompson-Dunkeld 60, Woorndoo-Mortlake 60, Tatyoon 48, Hawkesdale Macarthur 44, SMW Rovers 40, Moyston Willaura 32, Great Western 20, Ararat Eagles 12, Lismore Derrinallum 12, Wickliffe Lake Bolac 12, Caramut 0. 

17/UNDER

Hawkesdale Macarthur 64 d Ararat Eagles 3

Glenthompson-Dunkeld 28 d Great Western 18 

Lismore Derrinallum 0 drew with SMW Rovers 0 

Tatyoon 35 d Moyston Willaura 21 

Wickliffe Lake Bolac 30 d Caramut 29 

LADDER: Tatyoon 64, Moyston Willaura 60, Hawkesdale Macarthur 60, Penshurst 46, Wickliffe Lake Bolac 46, Caramut 36, Great Western 36, Glenthompson-Dunkeld 28, Ararat Eagles 12, Lismore Derrinallum 0, SMW Rovers 0, Woorndoo-Mortlake 0. 

15/UNDER

Hawkesdale Macarthur 32 d Ararat Eagles 9

Glenthompson-Dunkeld 48 d Great Western 13

Lismore Derrinallum 10 d SMW Rovers 0

Tatyoon 19 d Moyston Willaura 7

Caramut 29 d Wickliffe Lake Bolac 17

LADDER: Glenthompson-Dunkeld 68, Woorndoo-Mortlake 60, Tatyoon 60, Penshurst 46, Moyston Willaura 40, Hawkesdale Macarthur 38, Great Western 36, Lismore Derrinallum 20, Caramut 20, Wickliffe Lake Bolac 12, Ararat Eagles 4, SMW Rovers 0. 

13/UNDER

Ararat Eagles 11 d Hawkesdale Macarthur 5

Glenthompson-Dunkeld 26 d Great Western 13

Lismore Derrinallum 20 d SMW Rovers 13 

Tatyoon 16 d Moyston Willaura 10

Caramut 16 d Wickliffe Lake Bolac 14

LADDER: Glenthompson-Dunkeld 68, Penshurst 64, Ararat Eagles 52, Great Western 46, Tatyoon 46, Hawkesdale Macarthur 36, Moyston Willaura 32, Caramut 28, Woorndoo-Mortlake 18, Lismore Derrinallum 12, Wickliffe Lake Bolac 6, SMW Rovers 0.

MARYBOROUGH CASTLEMAINE

A GRADE

Lexton 44 d Harcourt 41

Dunolly 51 d Maldon 46

Maryborough Rovers 58 f Royal Park 27

Natte Bealiba 59 d Newstead 24

Navarre 49 d Avoca 46

Campbells Creek 44 d Talbot 27

Trentham 58 d Carisbrook 42

LADDER: Trentham 64, 156.03; Maryborough Rovers 48, 125.91; Lexton 44, 131.60; Harcourt 44, 125.89; Avoca 44, 121.44; Carisbrook 42, 119.13; Natte Bealiba 36, 129.48; Navarre 36, 108.65; Maldon 32, 105.47; Dunolly 30, 106.41; Royal Park 12, 82.81; Newstead 8, 80; Campbells Creek 8, 54.48; Talbot 0, 36.70.

B GRADE

Lexton 37 d Harcourt 31

Dunolly 37 d Maldon 31

Maryborough 44 d Royal Park 19

Natte Bealiba 51 d Newstead 22

Navarre 35 d Avoca 24

Campbells Creek 34 d Talbot 27

Trentham 41 d Carisbrook 20 

LADDER: Trentham 60, 189.11; Lexton 56, 174.80; Harcourt 50, 141.19; Navarre 46, 131.88; Avoca 46, 122.51; Natte Bealiba 42, 131.21; Dunolly 34, 93.49; Carisbrook 30, 111.42; Maryborough Rovers 28, 113.29; Royal Park 20, 67.50; Maldon 16, 74.45; Newstead 12, 63.25; Campbells Creek 8, 59.52; Talbot 0, 37.54.

C GRADE

Lexton 41 d Harcourt 38 

Dunolly 24 d Maldon 23

Maryborough Rovers 28 d Royal Park 24

Natte Bealiba 43 d Newstead 23 

Navarre 43 d Avoca 32

Campbells Creek 37 d Talbot 17

Trentham 39  d Carisbrook 31

LADDER: Harcourt 58, 185.14; Trentham 56, 182.26; Avoca 52, 165.91; Navarre 52, 140.47; Natte Bealiba 46, 133.64; Lexton 44, 151.40; Carisbrook 32, 116.70; Dunolly 28, 81.34; Maryborough Rovers 28, 81.24; Campbells Creek 20, 72.73; Royal Park 16, 69.91; Newstead 10, 61.54; Talbot 4, 26.97; Maldon 2, 56.49.

17/UNDER

Harcourt 39 d Lexton 20 

Dunolly 31 d Maldon 13 

Maryborough Rovers 54 d Royal Park 3

Natte Bealiba 22 d Newstead 18 

Navarre 39 d Avoca 15 

Talbot 39 d Campbells Creek 27

Trentham 41 d Carisbrook 20 

LADDER: Trentham 64, 210.89; Maryborough Rovers 60, 238.97; Harcourt 50, 164.74; Navarre 44, 148.68; Lexton 42, 131.25; Talbot 40, 104.55; Dunolly 32, 108.90; Newstead 32, 99.44; Natte Bealiba 30, 92.09; Avoca 26, 85.26; Maldon 12, 76.12; Campbells Creek 8, 74.17; Carisbrook 8, 47.42; Royal Park 0, 20.94.

15/UNDER

Harcourt 32 d Lexton 15

Maldon 31 d Dunolly 29 

Maryborough Rovers 44 d Royal Park 2

Newstead 24 d Natte Bealiba 17

Avoca 33 d Navarre 12

Talbot 33 d Campbells Creek 29

Carisbrook 21 d Trentham 10 

LADDER: Maryborough Rovers 64, 227.63; Talbot 60, 243.55; Maldon 52, 177.24; Natte Bealiba 40, 116.04; Harcourt 34, 134.93; Newstead 34, 103.64; Lexton 32, 104.19; Dunolly 32, 102.06; Campbells Creek 32, 96.29; Avoca 30, 112.97; Navarre 18, 48.96; Carisbrook 12, 61.57; Trentham 8, 33.85; Royal Park 0, 14.88. 

13/UNDER 

Harcourt 19 d Lexton 12

Maldon 50 d Dunolly 5

Maryborough Rovers 68 d Royal Park 3

Natte Bealiba 37 d Newstead 6

Avoca 45 d Navarre 5

Talbot 29 d Campbells Creek 17

Carisbrook 18 d Trentham 14

LADDER: Maryborough Rovers 60, 547.79; Natte Bealiba 60, 384.72; Maldon 60, 368.35; Carisbrook 52, 213.48; Talbot 40, 171.14; Avoca 32, 107.17; Trentham 32, 94.83; Campbells Creek 28, 99.41; Newstead 28, 96.43; Harcourt 28, 84.25; Lexton 16, 32.09; Dunolly 8, 20.81; Navarre 4, 10.58; Royal Park 0, 6.26.

SOCCER

NPLV2

Melbourne Victory 2 drew with Ballarat City 2

MEN’S STATE LEAGUE 4 

Altona North 3 d Sebastopol Vikings 2

This story Winners and Losers first appeared on The Courier.