Gig and community guide

Gig and community guide. Send your event to play@bordermail.com.au​

May

25

  • Billy Joel Tribute Concert, 8pm, Albury Entertainment Centre
  • Mother’s Ruin, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

26

  • Mother’s Ruin, 3pm, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga
  • Forte – PROJECTion Dance, 7.30pm, The Cube Wodonga

27

  • Redbelly Black, 5pm, North Albury Sports Club

30

  • Banff Mountain Film Festival, 7pm, screening at the Albury Entertainment Centre

June

2

  • Alex Williamson – So Wrong, It’s Wrong, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

3

  • Red Dress and the Sugar Man, 5pm, Albury Entertainment Centre

5

  • Personal – Jodee Mundy, 7.30pm, The Cube Wodonga

9

  • Accadacca, St Ives, Gateway Village 

13

  • Yo Diddle Diddle, 10am, 5pm, The Cube Wodonga

14

  • Peter Williams, Medium, 7pm, Albury Entertainment Centre
  • Tubular Bells for Two, 8pm, Wangaratta Performing Arts Centre

15

  • ​Galah Bar, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

17

  • SH*T, 8pm, playing at the Butter Factory Theatre, Wodonga

18

  • SH*T, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

19

  • SH*T, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

20

  • SH*T, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

21

  • SH^T, 3pm, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

22

  • Guy Sebastian – Then And Now Tour, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

23

  • The Whitlams, 7.30pm, SS&A Club Albury
  • Tubular Bells for Two, 8pm, The Cube Wodonga

24

  • An Afternoon at the Proms, 2pm, Albury Entertainment Centre

July

3

  • 3 Speed Crunch Box Rebooted, 1.30pm, 5.30pm, The Cube Wodonga
  • Mister Maker Returns, 11am, 4.30pm, Albury Entertainment Centre

5

  • The Naked Magicians, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

7

  • Wiggle Wiggle Wiggle Tour – The Wiggles, 10am, 12.30pm, 2.30pm, Wangaratta Performing Arts Centre

12

  • In His Image – Kyle Walmsley, 7.30pm, The Cube Wodonga

13

  • In His Image – Kyle Walmsley, 7.30pm, The Cube Wodonga
  • Gerard V, 8pm, North Albury Sports Club

14

  • Mastin – Suitcase Of Stories Tour, 9pm, SS&A Club Albury
  • In His Image – Kyle Walmsley, 7.30pm, The Cube Wodonga

19

  • Kasey Chambers – Campfires Tour, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

27

  • Galah Bar, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga
  • One Night With You, 8pm, The Cube Wodonga

August

8

  • Pete Denahy, 1pm, The Cube Wodonga

10

  • The Sydney Comedy Festival Showcase, 7.30pm, The Cube Wodonga
  • Circus Oz – Model Citizens, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

11

  • Circus Oz – Model Citizens, 1.30pm, Albury Entertainment Centre

18

  • Ian Moss – Solo and Acoustic, 8pm, Albury Entertainment Centre
  • Johnny Cash The Concert – Daniel Thompson and Stuie French, 8pm, The Cube Wodonga

19

  • The Australian Tenors, 2pm, Albury Entertainment Centre
  • Dr Crask and his Swingin’ Elixir Band, 5pm  Albury Entertainment Centre Theatrette

24

  • Swing Man – Damian Callinan, 7.30pm, The Cube Wodonga

25

  • Julius Caesar, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

28

  • Who Am I?, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

29

  • Who Am I?, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga
  • Australian Army Band Kapooka, 6pm, The Cube Wodonga

30

  • Who Am I?, 11am, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

31

  • Who Am I?, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

September

1

  • Who Am I?, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

2

  • The Australian Bee Gees Show, 6pm, The Cube Wodonga

4

  • Madame Butterfly, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

7

  • Charmaine Wilson, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

8

  • Rock ‘n’ Roll Wrestling, 7.30pm, The Cube Wodonga

14

  • Galah Bar, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga
  • Red Racing Hood – Terrapin Puppet Theatre, 5.30pm, The Cube Wodonga

15

  • The Wolfe Brothers, 8pm, Kinross Woolshed Thurgoona
  • Red Racing Hood – Terrapin Puppet Theatre, 11am, The Cube Wodonga

20

  • No Hands – Createability Ensemble, 7.30pm, The Cube Wodonga

26

  • Nunsense – Livid Productions, 8pm, The Cube Wodonga

27

  • Nunsense – Livid Productions, 8pm, The Cube Wodonga

28

  • Nunsense – Livid Productions, 8pm, The Cube Wodonga

29

  • Nunsense – Livid Productions, 2pm, 8pm, The Cube Wodonga

October

11

  • The Adventures of Alvin Sputnik: Deep Sea Explorer, 10am, 1pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

12

  • The Adventures of Alvin Sputnik: Deep Sea Explorer, 7pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

17

  • It’s Dark Outside, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

18

  • It’s Dark Outside, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

19

  • It’s Dark Outside, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

20

  • The Gruffalo, 11am, 1pm, The Cube Wodonga
  • James Valentine – Afternoons Tonight!, 7.30pm, Albury Entertainment Centre

21

  • The IG Big Swing Band, 2pm, The Cube Wodonga

26

  • Fag/Stag, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

27

  • Fag/Stag, 8pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga
  • Music of the Oceans – Murray Conservatorium, 7.30pm, The Cube Wodonga

November

3

  • Lior, 7.30pm, The Cube Wodonga

10

  • Sinbad the Sailor – PROJECTion Dance, 7.30pm, The Cube Wodonga

30

  • Galah Bar, 6.30pm, the Butter Factory Theatre, Wodonga

December

9

  • A Night of Bollywood, 5pm, Albury Entertainment Centre

13

  • Circus Allsorts – The Flying Fruit Fly Circus, 7pm, The Cube Wodonga

14

  • The Grad Show – The Flying Fruit Fly Circus, 7pm, The Cube Wodonga

15

  • The Last Hoorah! – The Flying Fruit Fly Circus, 7pm, The Cube Wodonga